Jak na předání firmy bez zbytečných nervů?

Předání firmy jednou čeká každého podnikatele, ať už je to do rukou potomků, managementu nebo nedej bože likvidátora. V tomto článku se zaměříme na ty příjemnější možnosti a řekneme si, jak to všechno zvládnout bez zbytečných nervů.

jak předat firmu?

Důvody pro předání firmy

V první řadě je třeba mít samozřejmě dostatečně dobrý důvod k předání firmy. Na jednu stranu to může být únava, ať už psychická či fyzická, na druhou stranu to může být jednoduše touha po tom mít víc volného času. Předání firmy se také často nevyvarují lidé, kteří by už rádi zamířili do důchodu nebo lidé, kteří chtějí věnovat více času rodině.  Jak předat firmu správně a se vším všudy?

Předání firmy do managementu

Jednou z možností je předání firmy do managementu. Vy můžete ve firmě zůstat jako takový kontrolor a management zařídí všechno za vás. To je možnost samozřejmě pouze v případě, že svému managementu důvěřujete na 100 % a jste přesvědčeni o tom, že udělají minimálně tak dobrou práci, jako jste po celou dobu dělali Vy.

Předání firmy do rodiny

Druhou možností je předání firmy do rodinného kruhu. To je možnost pouze v případě, pokud takového následovníka máte. Mezigenerační obměna je ve firmách čím dál víc běžnější, jelikož se blíží konec cyklu vlastníků firem, kteří firmy odkupovali z dob privatizace a nová generace ty otěže převzít musí. S předáním rodinné firmy vám může pomoct spousta společností, která má s tímto jevem dlouholeté zkušenosti.

Prodání firmy

Prodej firmy většina vlastníků bere až jako poslední možnost, zejména proto, že si k ní vytvořila hluboký vztah. Jak by taky ne, když ji obětovali roky života. Někdy to pro ně může znamenat i rozloučení s dlouholetými přáteli. Pokud jste ale rozhodnutí pro tuto možnost, pak vám s výběrem správného nástupce může pomoct společnost zaměřená na prodej firem, která se s Vámi dohodne a společně neprodáte firmu jen tak někomu, ale zodpovědnému člověku, který bude následovat v tom, co jste započali.

Chcete zde publikovat článek, nebo získat zpětný odkaz?

Kontaktujte nás e-mailem: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.