Benzínový zapalovač rakušák - jeho historie a přechod k modernímu

 

benzínový zapalovač rakušák

Ačkoliv už moc nevidíme jeho podobu, benzínový zapalovač rakušák v moderní podobě už známe více. Jeho moderní podobou je právě hranatá krychle, jež skrývá benzínový zapalovač. Proč byl tento zapalovač jedním z oblíbených a jaký byl jeho vývoj k modernímu?

První polovina 20. století

Jsme v éře, kdy bylo kouření moderní a trendy. Jednalo se o aktivitu, která značila dospělost a prestiž. Poněkud zajímavé je pak propagace cigaret, která probíhala nejen okolo klasických televizních reklam, ale také propagace cigaret sahala až do filmů, seriálů a kreslených pohádek v pozdějších letech. S tím se vezlo i příslušenství, jako jsou třeba právě zapalovače. Benzínový zapalovač rakušák má pro čechy je pro čechy už klasikou. Pro náš trh importované rakouskou společností IMCO v tehdejší době právě díky tomu dostal označení benzínový zapalovač rakušák.

30.léta v USA

Tehdy v Bradfordském Country klubu zakladatel společnosti Zippo (George G. Blaisdella) sledoval svého přítele, jak se neobratně snaží zapálit poněkud složitě vypadající zapalovač. Byl to benzínový zapalovač rakušák. Ačkoliv byl zapalovač dobrý, z hlediska svého důmyslného designu, kdy dobře hořel i proti větru, jeho vzhled byl ryze účelový. Benzínový zapalovač rakušák se dal snadno promáčknout a deformovat a bylo ho komplikované používat jednou rukou. Koncem roku 1932 se tedy odhodlal navrhnout nový vzhled pro rakušáka, který již připomínal dnešní Zippo zapalovače. Pomocí víka, které zakrývalo zapalovač vytvořil zvláštní tvar, který spíše připomínal komín. Díky tomu zachoval i prvek, kdy bylo možné si zapálit i ve větrných podmínkách. Výsledkem byl zapalovač, který nejen dobře vypadal, ale i se snadno ovládal jednoduchým pohybem a škrtem jedné ruky. Takto vznikl právě první Zippo. 1933 byly vyrobeny první zapalovače, které se prodávaly za necelé dva dolary. Od začátku byly tyto zapalovače také podpořeny doživotní zárukou na funkčnost, pokud zapalovač nefungoval, zdarma ho opravili.

Dnes už je plno variant, které se snaží adaptovat Zippo a IMCO formuli, nebo čistě převzít. Ať už tedy tryskový, elektrický nebo klasický benzínový zapalovač rakušák, dnes je plno možností, jak zapálit nejen cigaretu.

Chcete zde publikovat článek, nebo získat zpětný odkaz?

Kontaktujte nás e-mailem: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.